МИЕ залага на иновации и технологии за следващия програмен период

By 30.07.2013 Новини

За да бъдем конкурентоспособни, трябва да развиваме иновациите и новите технологии, заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на заседание на Националния съвет по иновации за обсъждане на Иновационната стратегия за интелигентна специализация в края на миналата седмица. Това е интегриран документ, разглеждащ въпросите на иновационната и научната политики, политиката в областта на върховите технологии и зеления растеж. Стратегията предвижда надграждането на достиженията на страната, като определя приоритетите за развитие през новия програмен период.

Националният съвет по иновации не е заседавал в последните 3 години, подобно на Съвета за малки и средни предприятия. Ние залагаме на диалога и затова приложихме същия подход при изработването на новия вариант на Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020, заяви Стойнев. Основните действия по Оперативната програма ще са насочени към засилване на капацитета за разработване и внедряване на иновативни продукти, услуги и бизнес модели; увеличаване на инвестициите в НИРД, както и условията за иновационна дейност.

За нас е много важно да идентифицираме кои са секторите, в които страната ни има конкурентно предимство, подчерта Стойнев. По тази причина е възложено на експертите от Световната банка да ни консултират при разработването на новата иновационна стратегия и планирането на дейностите за оперативната програма за следващия програмен период.
Съвместно с бизнеса и научните среди трябва да изготвим стратегия, която да е работеща. Единственият начин България да постигне ускорен икономически растеж е чрез достъп до чужди пазари на стоки и услуги, както и да привлича повече инвестиции. Държавата полага усилия това да се случи, категоричен бе Драгомир Стойнев.
По време на дискусията бяха представени данни на Европейския институт за бизнес администрация за оценката на иновационната система в България, според които страната се нарежда на 43 място от общо 141 наблюдавани икономики.

Публикувано на 29 юли