Със съжаление, но с ясна отговорност заявявам категорично, че договорите по проекта за “Технологична модернизация в малки и средни предприятия” по Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” няма да бъдат подписани от мен като ръководител на договарящия орган.
Това заяви на извънредната пресконференция в Министерство на икономиката и енергетиката главният директор на дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” Ели Милушева, предаде репортер на БГНЕС.
Става дума за общо малко над 96 млн. лева, обясни Милушева. Средствата няма да бъда загубени, въпреки изключително кратките срокове, като в рамките на следващата седмица те ще бъдат разпределени в резервни проекти – най-вече по програмите “Енергийна ефективност” и “Развитие на иновациите”.
След публикуване на решение от 23 май за одобрение на доклада на оценителна комисия, още в същия ден към управляващия орган постъпват безпрецедентно количество жалби и сигнали за нередности при процеса на оценката, обясни мотивите си да спре проектите Милушева.
На 30 юни 2014 година 142 фирми е трябвало да сключат договори за получаване на средства по ОП “Конкурентоспособност”, които да бъдат използвани за закупуване на модерна техника и оборудване, но заради наличието на над 100 жалби, включително и сигнали, стигнали до ДАНС и Прокуратурата, Ели Милушева отменя своето предишно решение като ръководител на управляващия орган на програмата и договори няма да има.
Жалбите и сигналите продължават да се трупат и до днес, посочи тя. Милушева е разпоредила повторна проверка на всички жалби и сигнали, която е извършена, а в доклада се посочва, че нарушенията се отнасят най-вече до: нарушение на принципа на равнопоставеност; нарушение на вътрешните правила, които водят до промяна в класирането.
От тук нататък решението за отмяна беше най-трудното в моята кариера до сега, призна Милушева. “От една страна имаме списък с одобрение за финансиране фирми, не всички от които са играли нечестно и спрямо които отмяната на решението не е справедливо. Имаме и краен срок за сключване на договорите – 30 юни 2014 г., след който никакви проекти по оперативната програма не могат да бъдат сключени и средствата след него се губят автоматично. От друга страна имаме доказателство за нарушения и реален риск от финансови корекции при проверката, риск от спиране на програмата и забавяне на акредитацията за следващия програмен период, който риск никой не може да си позволи”, категорична бе Ели Милушева.
Най-сериозните нарушения, стигнали до държавното обвинение, са свързани с обаждания от страна на оценителната комисия към някои от фирмите. Този сигнал е получен от консултанти по проектите и е потвърден от ДАНС, обясни Милушева. /БГНЕС
Публикувано на 23 юни 2014 г.