Европейската комисия изпрати доклади за усвояването на европейските фондове от България и Румъния в Европейския парламент. Документите са били готови в края на миналата седмица.
Докладите за усвояването на европейските фондове от България и Румъния бяха изпратени от генералния директор на Генерална дирекция “Бюджет” на Европейската комисия до председателя на Бюджетната комисия на Европейския парламент, заяви за БТА говорителят на ЕК Марк Грей.
Документите са чисто фактологични и отразяват състоянието и проблемите по усвояването на европейската фондове от двете страни към 31 юли 2009 г. В тях няма никакви аналитични заключения, добави той.
Марк Грей не коментира какво следва след изготвянето на докладите, което стана след отправено искане на Бюджетната комисия на Европейския парламент в края на пролетта на тази година и изтъкна, че парламентът трябва да реши как да процедира след изготвянето им.
България вече разполага с доклада на ЕК за напредъка на страната ни по усвояването на евросредствата, потвърди за Дарик секретарят на Съвета за управление на средствата от Европейския съюз Юлияна Николова.
Тя определи текста като обективен, правещ снимка на ситуацията в момента и определено доброжелателен. “Това, което може да се прочете между редовете е, че има свършена определна работа. Преструктурирана е пътната агенция, приет е закон за проверка на конфликт на интереси, поради което на България е разрешено да си плаща проектите.
Остават замразени парите по ФАР и в доклада се разбира какво не е свършено”, каза Юлияна Николова.
За първите години от членството си в ЕС България не е успяла да похарчи 64,4% от предвидените за нея пари, като са й изплатени едва 35,6% от възможните средства. Това сочи доклада на ЕК, коментира “24 часа”.
По предприсъединителните програми ИСПА, ФАР и САПАРД страната ни е имала право на над 1,367 млрд. евро, но е получила само 488,9 млн. 334 млн. не са използвани, а 109 млн. все още са запорирани.
Най-слабо било усвояването по програмата за догонване на ЕС – ФАР, където са загубени 260,5 млн. евро, а други 90 млн. вероятно ще трябва да връщаме.
Най-успешно е по Шенген за подобряване на граничния контрол, по който сме приели 230 млн. от възможни 258 млн. евро.
Най-вероятно обаче правителството няма да получи исканото удължаване на програмата и ще трябва спешно да сключи договори за остатъка до края на 2009 г., за да не го загуби.
Публикувано на 20 октомври 2009г.