По-облекчено прилагане на процедурите при кандидатстване за проекти, финансирани от европейските фондове, ще бъде една от промените, които се предвиждат у нас, съобщи Юлиана Николова, ръководител на Секретариата на Съвета за управление на средствата от Европейския съюз (ЕС) към Министерски съвет (МС).
Промените ще бъдат на две нива – едното е промени в координацията и реализацията на структурните фондове и кохезионния фонд на европейско ниво, а второто са промени в основните регламенти, които дават възможност за по-облекчено прилагане на процедурите и на част от тях, поясни Николова. По думите й, всичко това зависи не само от европейците, а и от самите нас. Затова тя ще поиска активно съдействие в това отношение от участниците в Първата национална среща на експертите по програми и проекти в общините, която се провежда в Пловдив. Това е особено необходимо, тъй като в момента се разглежда вътрешната нормативна база, това, което е постигнато и не е направено, поясни Николова. Понякога сме се писали твърде повече католици от папата и сме въвели сами толкова много ограничения, че практически е невъзможно да бъде изпълнен, който и да е проект, без да влезе в нарушение на някои от разпоредбите, които сами сме си наложили, каза още Николова. По мнението й, трябва да бъде направено така, че реалистично да се изпълняват сроковете, дадени по оперативните наръчници, по договори, и те да се изпълняват не само от страна на бенефициентите, но и от страна на управляващите органи, тези които плащат. Проектите не трябва да бъдат само красиво написани, но и да бъдат реалистични, така че една община да може да си прави точно сметките кога да кандидатства по даден проект, добави Николова.
В момента се изработват и вътрешни правила за избягване на конфликт на интереси, което почти приключва. Събира се и работна група, която прави вътрешни български правила за взаимодействие с европейците за налагане на финансови корекции. Това означава, че когато има малки нарушения одитиращите не трябва да прилагат 100 % елиминиране на проекта, а в зависимост от вида нарушение, да плаща нарушителят, а не целият проект, защото понякога може да се окаже, че има изграден път, построен мост, и за неспазване на част от процедурите да не може да се получат парите, посочи Николова. Наредбата за вътрешни правила за избягване на конфликт на интереси е част от антикорупционните мерки по проектите, каза още Николова. В нея трябва да има точно разписани срокове, да има процедура, при която хора, които отговарят за проектите и не спазват тези правила, да си носят финансовите санкции.
С цел прозрачност на процедурата се предвижда и възможност за електронно подаване на документите при кандидатстване с проекти, а бенефициентите да могат да вижда докъде е стигнал собственият им проект, каза Николова. Това засега е само дебат и не се знае кога ще стане, каза тя, но е защото бенефициентите и проектът няма да зависят от един неясен администратор, каза още Юлиана Николова. Тя допълни, че тази седмица се очаква към Брюксел да тръгнат докладите за оценка на съответствие по проектите. След като преодолеем това, ще се съсредоточим към съответните наръчници и обяви, каза
Публикувано на 14 декември 2009