Отпускат се 30 млн. € за проекти за дигитална европейска библиотека

By 19.02.2010 Новини

Технологиите, които намаляват потреблението на енергия и вода, са друг акцент в програмата за ИКТ политики през тази година.

Общо 107 млн. евро е бюджетът за 2010 г. на Четвъртия конкурс на програма “Подкрепа за информационни, комуникационни и технологични  (ИКТ) политики”. Средствата се отпускат по рамкова програма “Конкурентоспособност и иновации” и всички страни от Европейската общност могат да кандидатстват за тях. Финансирането на ИКТ дейности е част от хоризонталните политики на ЕС, а целия бюджет до 2013 г. за тази конкретна програма е на стойност 3.621 млрд. евро.

Май-много средства тази година са предвидени, за да се разшири съдържанието на европейската цифрова библиотека Europeana.  Общо 30 млн. евро ще бъдат вложени в проекти, свързани с нея. Това стана ясно по време на информационен ден, организиран от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Платформата дава достъп на различни европейски езици до цифрово съдържание, което се намира в библиотеки, архиви, музеи, публични и частни колекции в Европа. Това са материали от вестници, книги, аудио и видеоматериали от общоевропейско значение, които имат ясни интелектуални права.

Българските организации могат да кандидатстват и с проекти, които внедряват информационни и комуникационни технологии за ниско въглеродна икономика. За тази цел са отделени 19 млн. евро. Оказва се, че ако потребителите прилагат технологичните иновации, консумацията на енергия в сградите може да се понижи с 11% до 2020 г. За същия период потреблението на вода може да намалее с 40%. Такива са и целите на пилотните проекти в тази насока на програмата за ИКТ политики. Идеята е потребителите да оптимизират количествата на използваните от тях енергия и вода, като разчитат на интелигентни системи за отчитане на консумацията в реално време. Едно от условията на конкурса е проектите да включват държавни, общински сгради и общежития, както и представители на потребителите. Участниците трябва да докажат, че са постегнали намаление на консумацията на енергия и вода 15% в пикови часове на годишна база.  Също така, емисиите на въглероден двуокис в сградите трябва да се е понижил с 20% за период от една година.

Многоезично УЕБ пространство е област, за която са отделени 16 млн. евро.В момента информацията в интернет, която е от общ интерес за страните членки на ЕС не е достъпна за всички европейци. Едва една трета от официалните езици на Съюза се използват, за да поддържат тези уеб продукти и услуги.

Общо 14 млн. евро са разпределение за проекти в областта на здравеопазването и социалното приобщаване. Предвижда се разширяване на пилотния проект “epSOS”, с който трябва да осигури оперативна съвместимост в електронното здравеопазване. На практика това ще позволи на пациентите в Европа да разполагат с електронни картони и електронни рецепти.

С 15 млн. евро ще се финансират платформи за Интернет базирани услуги в градовете. Други 13 млн. евро по програмата ще подкрепят плана за електронно правителство в ЕС.

Конкурсите по програма „Подкрепа за ИКТ политики” са организират всяка година от 2007 г. насам. Българските организации, които са кандидатствали през 2009 г., са получили финансиране  на стойност 1.745 млн. евро. Участниците от България са 33 на брой, като в това число влизат държавни институции, малки и средни предприятия, университети и неправителствени организации.  Осем проекта с 14 български участника са били успешни. Най-активни са били малките и средни фирми.

Публикувано на 18 февруари 2010 год.