Улеснява се кандидатстването за грантовете на ЕИП

By 30.03.2010 Новини

Проекти за близо 17 млн. евро се изпълняват у нас по този финансов механизъм

Отпадна изискването да се провеждат обществени поръчки преди кандидатстване за средства по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП).  До сега за да се получи финансова помощ за даден проект, трябваше да се приложат и предварително сключени договори с подизпълнители, избрани с тръжна процедура.

Административната промяната ще помогне на бенефициентите при получаване на авансовите плащания по техните проекти, както и при възстановяване на реално направените разходи. Практиката показва, че предварителните обществени поръчки в голяма степен губят своята актуалност докато се стигне до реалното им изпълнение. Така процедурата за кандидатстване ще стане по-лека.

Идеята за тази отмяна се обсъждаше в представителството на ЕИП в Брюксел през последния месец. Решението се дължи и на нуждата от финансов ресурс в условията на финансова криза.

Общо 42 български проекта са финансирани чрез този механизъм на ЕИП и в момента се изпълзяват. Те са на стойност 16.822 млн. евро и са в областите на опазването на околната среда, развитието на човешките ресурси, здравеопазването, грижата за децата и опазването на европейското културно наследство.

Донори на финансовия механизъм на ЕИП са Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. В края на миналата година тези страни уточниха с ЕС размера на финансовата помощ, която те ще опуснат за 15 от страните членки на Съюза.  Сумата възлиза на общо 1.79 млрд. евро за периода от 2009 г.   до 2014 г. Това означава, че всяка година всички страни бенефициенти ще получават по 357.7 млн. евро, които трябва да се използват, за да се намалят социалните и икономическите различия между държавите в ЕИП. От тези средства 197.7 млн. евро се предоставят по механизма на Европейската икономическа зона, а останалите 160 млн. евро се отпускат по норвежкия финансов механизъм (Norway Grants).

България ще получава по 25.32 млн. евро всяка година от петгодишния период на тази грантова схема. Най-много средства са отделени за Полша, която ще разполага със 115.62 млн. евро. Румъния и Унгария също могат да ползват по-голямо финансиране, съответно по 61.19 млн. евро и 30.66 млн. евро на година.

Публикувано на 26 март 2010г.