Всички обществени поръчки на стойност равна или по-висока от 1 млн. лв. ще се проверяват. Това включва и процедури за доставки и услуги, финансирани със средства от еврофондовете, като контролът ще се осъществява от Агенцията по обществени поръчки. Народното събрание одобри промените в Закона за обществените поръчки, които разширяват обхвата на предварителния контрол на агенцията.
Така в българското законодателство се въвеждат изискванията на Директива 66 на Европейската общност от 2007 г. за постигане на бързина и ефективност при обжалване на процедурите. По този начин ще се предотвратява сключването на договори след незаконосъобразен избор на изпълнител.
Максималният срок на договорите за услуги се увеличава от 4 на 5 години. По изключение при услугите за предоставяне на банкови кредити за финансиране на инвестиционни проекти или на проекти и програми на ЕС се допуска този срок да е до 10 години. В този случай обаче възложителят трябва да посочи мотиви.
Законът въвежда изрична забрана възложителите да изискват от участници в процедурата от други държави членки на ЕС сертификат или регистрация в България, ако те представят еквивалентен документ от своята страна.
Според новите правила обжалването на дадена поръчка автоматично ще спира процедурата до окончателното решаване на спора. Въвежда се принципна забрана за сключване на договор в рамките на т.нар. “период на изчакване”, който е 14 дни
.
Промените в закона забраняват възлагането на договор преди приключване на всички спорове срещу решенията на възложителя в процедурата. Изключение се допуска от КЗК, съответно ВАС, само в извънредни случаи, при защита на особено важни държавни или обществени интереси, или за да се осигурят животът и здравето на гражданите. Запазва се двуинстанционния характер на производството и органите по обжалване – КЗК и ВАС.
Новите текстове ограничават кръга на лицата, които ще подават декларации при участие в процедури по обществени поръчки. Това задължение се запазва само за лицата, които управляват и представляват кандидатите и участниците. Идеята е така да се улесни бизнеса при подготовката на офертите.
Публикувано на 24 юни 2010г.