Плевнелиев предложи пакт за еврофондовете

By 17.12.2012 Новини

Президентът Росен Плевнелиев предложи създаването на Национален пакт за еврофондовете, който да се основава на пет принципа. Това стана на Седмата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от вестник “Капитал” в партньорство с КРИБ.

Първият от петте принципа е следващите правителства да не развалят работещите системи, “там където нещата се случват”. Плевнелиев предложи да има приемственост в администрацията и да няма чистки при смяна на властта.

Според него от еврофондоветете трябва да се усвояват по 2.5 млрд. евро на година, а изборите да не влияят на скоростта на усвояването на европейските средства през важните 2013-2014-2015 г. По думите му последният принцип трябва да е “високото вдигане на летвата”, под което се разбира да се запази скоростта на работа по проектите сега и към края усвояването на евросредствата да е стопроцентово.

По темата за еврофондовете ресорният министър Томислав Дончев каза, че страната трябва да наваксва разликите в развитието между районите на страната. Според него има области, които се разминават три, четири, дори шест пъти помежду си в икономическото си развитие. “Това не е само морален проблем. Не можеш да бъдеш богат, ако имаш бедни съседи”, аргументира се министърът.

Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова пък съобщи, че страната е договорила 90% от програмата за регионално развитие, чийто бюджет е малко над 3 млрд. лева. “Плащанията вървят в един сериозен темп – около 30% от програмата сме разплатили”, добави тя.

През следващата година трябва да бъдат разплатени още 1 млрд. лева,  като целта е да не се стигне до ситуация България да връща средства. “Това е едно голямо предизвикателство, което без бизнеса няма да може да се случи, както и без нашите бенефициенти – в повечето случаи това са общините.”

По думите й без магистралите и пътищата не може “не само защото асфалтът може да не се яде, но без асфалт и пътища няма да може да стигнем никъде”. “Още повече веднъж завинаги трябва да е ясно за всички – европейските пари се дават именно за пътища и инфраструктура. Тях не може да ги похарчим за заплати и пенсии. Затова е важно, целта е да ги инвестираме разумно и да имат ефект за икономиката и за бизнеса”, посочи още Павлова.

Тя посочи, че заедно с екипа си те са определили кои области имат нужда усъвършенстване. Това са програмирането, изпълнението и отчитането.

По думите й в следващия програмен период трябва да има фокус върху градското развитие. “Избираме 52 общини, които да бъдат наши бенефициенти, които да получат директно финансиране без конкурентен подбор”, заяви Павлова.

Тя посочи, че в началото на мандата е имало проблеми с подготовката на проектите заради недопроектиране. “Само на идейни проекти се започна реализацията, недоизмислени добре. Доведе ни до това, че ремонтирани училища с изцяло ремонтиран басейн, но доремонтирана сграда и фасада. Имаме частично ремонтирана сграда, а покривът тече, направена е само изолация”, даде примери тя.

Съфинансирането също се е оказало предизвикателство, защото някои общини са имали спечелени проекти, но не са предвидели пари за тях.

“Средствата, с които ще се борим много сериозно за следващия програмен период, са 2 млрд. евро, за които ще настояваме пред Европейската комисия, и за около 2 млрд. лв. – инвестициите и по оперативна програма “Транспорт”, за да довършим основните пътни направления”, каза още Павлова.

Публикувано на 3 декември 2012 г.